ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş.

ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş. in Other Industries and Electric Utilities
Download

At a Glance

Türk Elektrik Dağıtım Şirketi Ağ Güvenliğine Yeni Bir Enerji Sağlıyor

Aras Elektrik Dağıtım A.Ş., kullandıkları Juniper güvenlik duvarları performans beklentilerini karşılamadığı ve tehdit önleme yazılımları da gelişmiş karmaşık siber ataklara karşı koruma sağlamadığı için yerlerine Palo Alto Networks ürünlerini tercih etti.

Sorun

Siber tehditlerin, birbirlerine ağ üzerinden bağlı olan coğrafi olarak dağınık birçok tesisteki hassas müşteri verilerine ve iş varlıklarına sızmasının engellenmesi.

Çözüm

PA-5020 Yeni Nesil Güvenlik Duvarları, Tehdit Önleme ve URL Filtreleme abonelikleri ve Ayrıcalıklı Destek özelliklerine sahip Palo Alto Networks® Yeni Nesil Güvenlik Platformu.

Elde Edi̇len Sonuçla

  • Kullanıcı verimliliğinin kesintiye uğramasını ortadan kaldıran engellenmiş siber tehditler
  • Bant genişliği kullanımında yüzde 30 kazanç ve bunun sonucu olarak artan ağ performansı
  • Düşen iletişim maliyetleri ve işletme giderleri
  • İyileştirilmiş güvenlik duvarı güvenilirliği ve basitleştirilmiş güvenlik yönetimi

2013 yılına kadar, Türkiye’nin devlet tarafından işletilen elektrik dağıtım hizmetleri özelleştirilerek 21 yeni şirkete devredilmiştir. Ana merkezi Erzurum’da bulunan Aras EDAŞ, yedi ilin her birinde bulunan bölgesel modern tesisleri ile Türkiye’de elektrik dağıtım şirketlerine paylaştırılan coğrafyalar itibariyle en büyük yüzölçümüne sahip bölgeye elektrik dağıtım hizmeti vermektedir. Bu illerde (Erzurum, Erzincan, Kars, Bayburt, Ağrı, Iğdır, Ardahan) işletmelere ve tüketicilere kesintisiz/kaliteli elektrik sağlanmaktadır.

Sorumluluk sahalarındaki Aras EDAŞ personelleri de e-posta hizmetleri ve SAP kurumsal kaynak planlaması (ERP) gibi önemli uygulamalara erişim için merkeze bağlanırlar. Buna ilaveten şirket; müşteri bilgi sistemleri, finansal sistemler, coğrafi bilgi sistemleri, bakım hizmetleri ve müşteri çağrı merkezleri gibi İnternet erişimine gerek duyan çok sayıda farklı uygulamalar kullanmaktadır. Tüm bu işlemler, müşteri bilgilerinin gizliliğini sağlamak ve iş varlıklarını artan siber tehditlerden korumak için yüksek derecede güvenli bir ağ altyapısı gerektirmektedir.

Daha önceleri Aras EDAŞ, tehdit önleme yazılımı bulunan Juniper güvenlik duvarlarını kullanmaktaydı. Ancak, Juniper güvenlik duvarları özelleştirmeden sonra da Aras EDAŞ’a tarafından da kullanılmış ancak artan ağ trafiğini idare etmede yetersiz kalmıştı. Ayrıca, tehdit önleme yazılımı günümüzün gelişmiş siber saldırılarına karşı çok kısıtlı bir koruma sağlamaktaydı.

Aras EDAŞ, BT ve ağ güvenliği danışmanı Karte Information Systems ile görüşmüş ve Aras EDAŞ’a Yeni Nesil Güvenlik Duvarları, Tehdit İstihbarat Bulutu hizmetleri ve Gelişmiş Uç Nokta Koruması içeren Palo Alto Networks Yeni Nesil Güvenlik Platformu önerilmiştir. Bu platform uygulama, kullanıcı ve içerik görünürlüğü ve kontrolü sunmakla birlikte bilinen ve bilinmeyen siber tehditlere karşı koruma sağlamaktadır. Tehdit istihbarat bulutu merkezi istihbarat özellikleri sağlamakta ve siber saldırılara karşı önleyici tedbirler sunulmasını otomatik hale getirmektedir.

Aras EDAŞ Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Nabi Aydın’ın, görüşleri şöyle: “Fortinet’i göz önüne alırsak, Palo Alto Networks Türkiye’de daha büyük üne ve fazla kullanıma sahip, bu da bize daha fazla güven verdi. Ayrıca, Karte yetkililerinin yaptığı canlı bir sunum sayesinde Palo Alto Networks platformunun güçlü yeteneklerini görme imkanı da bulduk.” 

Aras EDAS, Juniper sistemini, Tehdit Önleme ve BrightCloud özelliklerine sahip URL Filtreleme abonelikleri dahil üç adet yeni nesil PA-5020 güvenlik duvarıyla değiştirdi. Şirket ayrıca, Karte aracılığıyla sunulan, Palo Alto Networks Ayrıcalıklı Destek hizmetini de satın aldı. PA-5020 güvenlik duvarlarından biri merkez ile şirketin bölgesel tesisleri arasındaki trafiği korumak amacıyla kullanıma alındı. Diğer iki yeni nesil PA-5020 güvenlik duvarı ise bölgesel tesisler ile abonelerin akıllı sayaçları arasındaki trafiği korumak amacıyla kullanıma alındı.

Ağın kötü amaçlı yazılım, virüsler, botnetler ve diğer siber tehditlerden gelebilecek sızmalardan korunması, güvenlik açısından doğal olarak şirketin başlıca hedefidir. Sn. Aydın, Palo Alto Networks platformunun bu tür tehditleri başarılı bir şekilde engellediğinin altını çizmektedir:

“Önceden, kullanıcılar sistemlerinin düzgün şekilde çalışmasını engelleyen virüslerden şikayet ediyorlardı.” “Palo Alto Networks kullanmaya başladığımızdan bu yana, bu şikayetler kesildi.”

Geçmişteki diğer bir sorun da, kullanıcıların şirketi kötü niyetli saldırılara maruz bırakabilecek şekilde kimlik avı sitelerine veya uygun olmayan sitelere erişebilmeleriydi. Sn. Aydın, kimlik avı sitelerine erişimi engellemek ve İnternet erişiminin sadece iş amaçlarıyla kullanıldığından emin olmak üzere kontrol etmek için Palo Alto Networks platformunda filtreler ve politikalar oluşturmuştur. Bu işlem sadece ağ değerlerini korumakla kalmaz, aynı zamanda ağ bant genişliği kullanımını iyileştirmektedir.

“Juniper kullanırken, ağın aşırı yüklenmesi ve çevrimdışı kalması gibi sürekli sorunlar yaşıyorduk” diye ekliyor Sn. Aydin’in. “Şimdi, Palo Alto Networks ile, yüzde 70 bant genişliği kullanımını aşmıyoruz. Bu bize, performansı artıran ve iletişim giderlerinde büyük tasarruf sağlayan yüzde 30’luk bir kazanç sunuyor.”

Aras EDAŞ aynı zamanda işletme giderlerini de düşürmüştür. Önceden, şirket Juniper güvenlik duvarlarının yönetimi için dışarıdan hizmet almaktaydı, ancak Karte şirketinden alınan eğitimle birlikte, Aras EDAŞ artık Palo Alto Networks platformunu sadece iki şirket çalışanıyla yönetmektedir. Üstelik, artık Sn. Aydin’in’ ağ güvenliği durumunu kontrol etmeye zaman harcaması da gerekmemektedir.

Sn. Aydın sözlerini şu şekilde bitiriyor: “Palo Alto Networks güvenlik platformu, bir IT güvenlik müdürünün ve ağ güvenliğini sağlayan birim çalışanlarının istediği her şeyi sağlıyor. Net raporlar alıyorum, böylece ağın düzgün şekilde korunduğunu ve herhangi bir performans sorunu olup olmadığını kolayca görebiliyorum. Üstelik, Palo Alto Networks sayesinde, arkamı döndüğümde yolunda gitmeyen bir şeyler olacağı korkusu taşımıyorum. Bir koordinatör daha ne ister ki?”